Понеділок, 06.05.2024, 12:50
Вітаю Вас Гість | RSS

Злочини в сфері використання ІТ

Наше опитування
В більшості випадків незаконне підключення до мереж кабельного ТБ- малозначне діяння (ч.2 ст. 11 КК)
Всього відповідей: 163
Міні-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Відповідальність за масове розповсюдження повідомлень електрозв’язку

Карчевський М.В. Злочини в сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв'язку (тези лекцій) / М.В. Карчевський // Злочини в сфері використання ІТ [Електронний ресурс]. – Режим достпу: http://it-crime.at.ua/index/tezi_lekcij/0-31

§ 7. Кримінальна відповідальність за масове розповсюдження повідомлень електрозв’язку (аналіз складу злочину, передбаченого ст. 363-1 КК України)
  
    Об’єкт даного злочину складають суспільні відносини щодо забезпечення безвідмовного функціонування комп’ютерної техніки та мереж електрозв’язку як технічних засобів забезпечення відносин власності на інформацію.
   Предметом даного злочину є повідомлення електрозв’язку – відомості, подані у вигляді, що дозволяє їх передавати за допомогою комп’ютерних мереж або мереж електрозв’язку.
   Оскільки склад злочину, передбачений статтею 363-1 КК, є матеріальним, до ознак його об’єктивної сторони належать: 1) діяння – масове розповсюдження повідомлень електрозв’язку, здійснене без попередньої згоди адресатів; 2) суспільно небезпечні наслідки – порушення або припинення роботи електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку; 3) причинний зв’язок між діянням та наслідками.
   Отже, діяння як ознака об’єктивної сторони цього складу злочину полягає в розповсюдженні повідомлень електрозв’язку, тобто направленні певним адресатам копій даних повідомлень, яке, по-перше, є масовим і, по-друге, здійснюється без попередньої згоди адресатів.
   Розповсюдження слід вважати масовим тоді, коли одне або кілька повідомлень отримує більше ніж один адресат, адже в диспозиції аналізованої статті  мова йде про множинність повідомлень електрозв’язку та їх адресатів. Зазначимо, що поняття  "масове"  в  даній нормі використовується як оцінне, тобто встановлення того, чи було певне розповсюдження повідомлень електрозв’язку масовим, залежить від аналізу багатьох обставин конкретного розповсюдження (кількість повідомлень або копій повідомлень, їх розмір; кількість адресатів; час, що було використано для розповсюдження; технічні характеристики обладнання, яке використовувалося для розповсюдження, тощо).
   Відсутність попередньої згоди адресатів полягає в тому, що адресат ні в якій формі (письмово, усно, шляхом використання електронної пошти або в інший спосіб) не давав згоди на надсилання йому повідомлень, що є предметом злочину.
   Порушення роботи електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку, являє собою таку зміну режиму роботи комп’ютерної техніки або мережі електрозв’язку, яка створює загрозу для їх функціонування, тобто погіршення роботи повністю або частково, тимчасове створення перешкод для використання за призначенням.
   Припинення роботи електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку полягає в тимчасовому або остаточному припиненні функціонування комп’ютерної техніки або мереж електрозв’язку, невиконанні ними завдань щодо зберігання, опрацювання, пересилання чи отримання комп’ютерної інформації або інформації, що передається мережами електрозв’язку.
   Суб’єкт даного злочину загальний.
   Суб’єктивна сторона характеризується виною у формі прямого умислу стосовно діяння й умисним або необережним ставленням до наслідків. Особа усвідомлює, що вчиняє масове розповсюдження повідомлень електрозв’язку, і бажає вчиняти такі дії, а також вона бажає або свідомо допускає порушення чи припинення роботи комп’ютерної техніки чи мереж електрозв’язку або легковажно розраховує на ненастання таких наслідків.
   Як приклад злочину, передбаченого даною статтею, можна навести випадок, що мав місце у 2004 році в м. Челябінську (РФ). Основні обставини цього випадку наступні[xxix]. А. створив комп’ютерну програму для масового розсилання коротких текстових повідомлень (SMS-повідомлень) на сайт ЗАТ "Уральський Джи Ес Ем" і через нього на машинні носії абонентів, яке призводило до несанкціонованого блокування інформації та порушення роботи комп’ютерної мережі. Після цього, усвідомлюючи, що використання програми спричинить блокування інформації та порушення роботи комп’ютерної мережі, привів  її  в  дію.  У  результаті  23  травня 2003 р., у період від 00  годин  29  хвилин  до  02  години 46 хвилин, абоненти Челябінського фраґмента мережі "Мегафон" ЗАТ "Уральський Джи Ес Ем" кількістю 11261 особа отримали SMS-повідомлення нецензурного змісту, що мало наслідками: 1) порушення роботи комп’ютерної мережі ЗАТ "Уральський Джи Ес Ем", тобто створення аварійної ситуації, що класифікується, відповідно до чинної Інструкції про порядок дій інженера групи оперативно-технічного управління в аварійних ситуаціях, як подія першої категорії "аварія" (подія, яка призводить до погіршення роботи мережі в цілому або її окремих дільниць, у результаті перевантаження обладнання, викликаного пересиланням надто великого обсягу інформації, та тимчасового створення перешкод для її функціонування відповідно до призначення); 2) блокування комп’ютерної інформації, тобто позбавлення абонентів мережі "Мегафон" ЗАТ "Уральський Джи Ес Ем" можливості приймати та надсилати інші SMS-повідомлення в зазначений період. Такі дії А. повторив і 24 травня 2003 р. На підставі КК України їх можна було б кваліфікувати за сукупністю злочинів як: 1) створення з метою використання шкідливої комп’ютерної програми, призначеної для несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерної мережі (ст. 361-1 КК); 2) несанкціоноване втручання в роботу комп’ютерної мережі, що призвело до блокування комп’ютерної інформації (ст. 361 КК); 3) масове розповсюдження повідомлень електрозв’язку, що призвело до порушення роботи комп’ютерної мережі (ст. 363-1 КК)

Посилання
  
xxix Наводиться за матеріалами сайту "Інтернет і право" (приватний ресурс Антона Серго), www.internet-law.ru/intlaw/spam/spamer.htm
Вхід на сайт
Пошук