Понеділок, 29.04.2024, 13:22
Вітаю Вас Гість | RSS

Злочини в сфері використання ІТ

Міні-чат
Наше опитування
В більшості випадків незаконне підключення до мереж кабельного ТБ- малозначне діяння (ч.2 ст. 11 КК)
Всього відповідей: 163
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Публікації


Збірник матеріалів конференції у Хмельницьку 2010 року
Бочковий О.В.
старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії з правових та організаційно-тактичних проблем ОРД Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка
капітан міліції
Звонок Є.О.
науковий співробітник науково-дослідної лабораторії з правових та організаційно-тактичних проблем ОРД Луганського державного університету внутрішніх справ
імені Е.О. Дідоренка
капітан міліції[/b]

ВІРТУАЛЬНІ СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ ЯК ДЖЕРЕЛА ОПЕРАТИВНО-ЗНАЧИМОЇ ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДРОЗДІЛІВ КАРНОГО РОЗШУКУ МВС УКРАЇНИ

Карний розшук України представляє собою систему підрозділів органів внутрішніх справ України, які підлеглі Департаменту карного розшуку МВС України та які виконують специфічні функції, в основному, пов'язані з попередженням, припиненням і розкриттям злочинів загальнокримінальної спрямованості, розшуком злочинців і без вісті зниклих осіб. У діяльності вказаних підрозділів останніми роками все частіше виникає необхідність у використанні як джерело оперативно-значущої інформації ресурсів Internet, особливо, соціальних мереж, таких як Odnoklassniki.ru., Vkontakte.ru тощо.
У даний час, враховуючи сучасні способи та засоби комунікації, одним з найбільш актуальних напрямів діяльності підрозділів карного розшуку, пов'язаних з використанням віртуальних соціальних мереж є аналіз та обробка даних, які можуть передаватись через вказані мережі або зберігатись у них з метою пошуку оперативно-значимої інформації для подальшої її реалізації. Вказаний напрямок роботи підрозділів карного розшуку відрізняється неабиякою актуальністю та корисністю, перш за все при отриманні оперативно-значимої інформації як щодо вчинених злочинів, щодо злочинів, що готуються, а також при розшуку злочинців і безвісти зниклих осіб.
Враховуючи те, що будь-яка соціальна мережа уявляє собою комп’ютерну програму, то її можна порівняти з автоматизованою інформаційною системою, яка є на озброєнні у МВС України. Не вдаючись у технічні та математичні подробиці зазначимо основні відмінності вказаних систем: по-перше, до соціальної мережі інформація надходить без нашої участі і постійно (позитивний момент); по-друге, інформація у соціальній мережі перебуває у несистематизованому виді та зі значним показником недостовірності (негативний момент). Проте, навіть не повністю достовірна інформація може бути джерелом для отримання більш достовірної інформації, а тому її не можна ігнорувати, а тим більше у тих об’ємах, у яких вона міститься в соціальних мережах. Дане питання не могло обійти стороною правоохоронні органи, а тому в УМВС України в Луганській області вже тривалий час ведуться розробки інформаційно-аналітичних систем, спроможних значно полегшити та оптимізувати роботу з попередження та розкриття злочинів, а також розшуку злочинців, та безвісти зниклих осіб.
Однією з таких систем є автоматизована інформаційно-пошукова система «АРМОР», на базі якої була створена загальнодержавна система з такою ж назвою, проте зі значно меншими можливостями, ніж та, яка функціонує в УМВС в Луганській області. Поряд з цим, в УМВС в Луганській області діє ціла низка інших систем, створених на базі останньої, такі як «Сова», «Аргус» і інші. Оцінюючи роботу, яка була проведена слід зауважити, що створена в УМВС України в Луганській області система інформаційного забезпечення в практичній реалізації довела свою високу ефективність, за своїми функціональними можливостями не має аналогів в Україні й рекомендована МВС для розповсюдження в регіональних підрозділах міліції. На сьогоднішній день, за її допомогою розкривається близько 70% скоєних злочинів. Показовим є той факт, що за 10 місяців 2010 року троє працівників УІТ УМВС в Луганській області, за допомогою інформаційних систем, не виходячи з кабінету, розкрили майже 300 тяжких та особливо тяжких злочинів.
Таким чином, на прикладі інформаційних систем МВС ми спостерігаємо їхню значимість та ефективність. Та ці системи використовують у переважній більшості інформацію, яка потрапила туди за ініціативою співробітників МВС. А тому, є беззаперечна необхідність у застосуванні можливостей автоматизованих систем МВС у мережі інтернет.
Першим з напрямків використання соціальних мереж підрозділами карного розшуку є розшук злочинців та безвісти зниклих осіб. В цілому пошук в соціальних мережах побудований на тих же засадах, що і пошук в автоматизованих інформаційно-пошукових системах МВС України. Дана діяльність неможлива без створення особистих профілів на тих сайтах, в яких здійснюватиметься пошук. Ефективність і швидкість суцільного і вибіркового пошуку залежить, перш за все, від об'єму і змісту опорної інформації про розшукуваних і їх зв'язки, про дані, які збираються, і ресурс, в якому здійснюється пошук.
Так, суцільна перевірка наявності-відсутності особистих профілів 150-ти розшукуваних в Луганській області в «Odnoklasniki.ru» (з візуальним зіставленням) зайняла близько 15 людино-годин. У той же час, якщо у даному процесі задіяти автоматизовану програму, з можливістю доступу до масиву інформації, яка міститься у соціальній мережі, то на такий процес піде декілька хвилин.
При пошуку слід враховувати, що багато користувачів соціальних мереж надають невірну або сильно обмежену інформацію про свою особу. Так, в мережі «Odnoklassniki.ru» майже половина профілів не містять фотографій користувачів, доступних для загального перегляду, що істотно утрудняє перевірку профілів на ідентичність розшукуваному (зв'язку). Ім'я, назва населеного пункту або учбового закладу може мати декілька варіантів написання, що підвищує вірогідність того, що об'єкт пошуку опиниться поза вибіркою.
Вирішальне значення для успішного пошуку в мережі Internet має наявність попередньої інформації про можливості і навики користування Internet і заведених персональних сторінках розшукуваного (його зв'язків). Для отримання такої інформації, в ході проведення заходів опитувального характеру необхідно з'ясувати:
1) чи був у розшукуваного за місцем проживання або роботи комп'ютер, підключений до системи Internet;
2) чи користувався він за допомогою комп'ютерної техніки або мобільного телефону соціальними мережами або іншими комунікативними ресурсами Internet;
3) якщо на друге питання даний позитивна відповідь, то якими саме ресурсами користувався і під яким ім'ям (псевдонімом) був зареєстрований.
З метою отримання такої інформації, окрім опитування зв'язків з перерахованого питання, у ході проведення заходів візуально-пошукового характеру доцільно оглядати паперові (блокноти, записки і т.д.) і електронні (комп'ютерна техніка і аксесуари, мобільні телефони і т.д.) носії, які можуть містити інформацію про персональні дані і контакти розшукуваного і його зв'язки в соціальних мережах і подібних ресурсах Internet. Особливий інтерес може представляти огляд комп'ютерної техніки, якою користувалися вказані особи. Інформація, що часто цікавить, може зберігатися в журналах інтернет-браузерів (Internet Explorer, Opera і ін.), електронній пошті або в окремих текстових файлах.
Корисною для даного виду пошуку може бути інформація біографічного і психологічного характеру про особу розшукуваного (зв'язку), що свідчить про його схильності, звички, пристрасті, характерні вислови, конкретика з біографії тощо. До користування соціальними мережами більше схильні особи молодіжного віку, жителі крупних міст, з небідним матеріальним положенням і вищою освітою, що необхідно враховувати при визначенні вірогідності знайти їх даним способом. Слід також зауважити, що інформація про схильності чи пристрасті розшукуваного дає підстави для пошуку його даних на тематичних сайтах або чатах.
У випадку, якщо шляхом суцільного (вибіркового) пошуку або іншим способом вдається встановити сторінку в соціальній мережі, зареєстровану на ім'я розшукуваного (його зв'язок), проведення подальших заходів залежатиме від розшукових завдань і особи останнього. Частіше всього в такій ситуації виникає необхідність у встановленні конкретного місцезнаходження розшукуваного, можливого декількома способами, що використовуються на практиці.
Перший спосіб пов'язаний з вірогідністю, що найменування населеного пункту, в якому знаходиться дана особа, можна побачити безпосередньо на його сторінці або сторінках друзів, з якими він останнім часом контактував, хоча ці дані не завжди в наявності і відповідають дійсності. Володіючи інформацією про населений пункт, з якого здійснювався вхід в мережу, іноді, конкретне місцезнаходження особи можна встановити, спираючись на зібрані до цього моменту в ході розшукових заходів відомості про місця проживання зв'язків або попередні відвідування розшукуваним цього населеного пункту.
Другим способом встановити місцезнаходження користувача сторінки є встановлення IP-адреси комп'ютера, з якого здійснювався вхід в Internet. IP-адреса – мережева адреса вузла в комп'ютерній мережі, що побудований по протоколу IP, знаючи який, за допомогою використання ресурсів Internet протягом короткого проміжку часу можна встановити провайдера, який надає користувачу інтернет-послуги і місцезнаходження центрального офісу провайдера. Проте, даний спосіб пов'язаний з цілою низкою труднощів. Перша з якою доводиться стикатися – IP-адреса не відображається на сторінці користувача. Один з варіантів його з'ясування без звернення до адміністратора соціальної мережі - відправка або отримання від даного адресата електронної посилки через ресурси, в яких він відображається (наприклад, ICQ). У разі встановлення IP-адреси часто виникають і інші проблеми – IP-адреса зашифрована (зазвичай за допомогою т.з. проксі-серверів) або користувач підключений до Internet за допомогою мобільного зв'язку без прив'язки до населеного пункту. Дані проблеми можуть бути вирішені шляхом направлення запитів щодо надання інформації про користувача до відповідної установи, проте, дана процедура, часто, ненадійна і тривала.
Третій спосіб з'ясувати місцезнаходження розшукуваного з використанням соціальної мережі – діалогова взаємодія з користувачами цієї мережі. Не рекомендується відразу вдаватися до контакту від імені правоохоронних органів, оскільки розшукуваний може відреагувати блокуванням своєї сторінки, тому цей спосіб можна застосовувати, тільки якщо вичерпані всі інші варіанти. Доцільно контактувати з розшукуваним або збирати інформацію у його зв'язків особисто від імені реальних або вигаданих осіб або із залученням інших користувачів соціальної мережі. У першому випадку можна використовувати вищезгадані «чергові» або створювати цільові (під конкретного розшукуваного, зв'язок) профілі. Основною властивістю, що викликає підозру останніх може бути недавня дата створення і відсутність попередньої активності, що відразу впадає в очі досвідченому користувачу соціальної мережі. Щоб уникнути цих підозр, бажано мати декілька заготовок для ситуацій, що найчастіше зустрічаються.
Залежно від змісту викладених на особистих сторінках розшукуваних і їх зв'язків відомостей і попередньої інформації, одержаної в ході проведення опитів і візуально-пошукових заходів, ефективними можуть бути і інші способи встановлення місцезнаходження користувача соціальної мережі.
Продовжуючи слід вказати, що сучасні досягнення науки та технології знаходять активне застосування у світовій практиці правоохоронних органів. Особлива роль відведена спеціалізованим системам ідентифікації людини. Адже соціальні мережі – це величезний архів оцифрованих зображень, які цілком піддаються комп’ютерній обробці за допомогою відповідних систем. Справа у тому, що об’єктом дослідження може бути не тільки зображення користувача, а також особи, які за будь-яких обставин були зафіксовані на передньому чи задньому плані зображення. Таким чином, маючи зображення особи, яка представляє інтерес, за допомогою біометрії, можливо встановити її місцезнаходження, зв’язки, або хоча б напрямок для подальшого пошуку.
Біометрія – це метод автоматичної ідентифікації, що заснований на фізіологічних характеристиках та поведінці. Прикладами фізіологічних характеристик є відбитки пальців, форма руки, характеристика обличчя, сітчатка ока тощо. Розпізнання за допомогою біометричних технологій передбачає порівняння завчасно внесеного біометричного зразка з новими біометричними даними.
Робота усіх біометричних систем заснована, як правило, на типовому алгоритмі, який узагальнено можна уявити у наступному вигляді:
• Запис – фізичний або поведінковий зразок запам’ятовується системою;
• Виділення шаблону - унікальна інформація виноситься зі зразка і створюється біометричний шаблон;
• Порівняння – збережений зразок порівнюється з представленим;
• Співпадання/неспівпадання - система вирішує, чи співпадають біометричні зразки й виносить рішення.
Саме з цією метою була розроблена та успішно впроваджена в УМВС України в Луганській області автоматизована біометрична система ідентифікації громадян по їх фото- відео зображенням «АРГУС».
Принцип роботи системи оснований на спеціальному алгоритмі переводу зображень в цифровий формат, при цьому здійснюється пошук обличчя в кадрі і визначення характерних ознак його будови – так званих «реперних точок» (форма очей, скули, ширина перенісся, губ і інше). У результаті кожне обличчя описується унікальним набором параметрів, причому навіть з деяким перебільшенням. Для ідентифікації з високим ступенем точності достатньо близько 40 характеристик, тоді як система задає декілька тисяч оціночних параметрів. Фотографія та цифровий опис обличчя заносяться у базу даних, по якій у подальшому здійснюється пошук.
Такий же алгоритм, який використовується у системі «АРГУС», за домовленістю з представниками соціальних мереж, доцільно запровадити на рівні МВС України.
На закінчення слід зазначити: не дивлячись на те, що тема «правоохоронні органи в соціальних мережах» активно обговорюється в кругах їх користувачів, освоєння органами внутрішніх справ України даного напряму і, в цілому, ресурсів Internet, на наш погляд, знаходиться в зачатковому стані і далеко відстає від рівня освоєння особами, що використовують їх в злочинних цілях. Виходячи з перспектив подальшого збільшення популярності комунікації в Internet, органам внутрішніх справ України необхідний централізований контроль над даною сферою соціального життя населення.

[b]

Категорія: Питання ОРД та криміналістики | Додав: alex (31.01.2011) | Автор: Бочковий Олексій Васильович E
Переглядів: 1869 | Теги: ОРД | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт
Пошук